sobota 3. března 2018

Holandské bydlení

Počasí nám tento týden dopřává odpočinek, je sice jen pár stupňů pod nulou, ale ostrý ledový vítr, a tak se konečně dostávám ke článku o našem holandském bydlení. Přišlo mi ohledně něj pár dotazů, pokusím se několika řádky odpovědět, a třeba se bude někomu i hodit tip při cestě do těchto končin.


Ubytování jsme hledali přes všechny možné servery, agentury, facebookové skupiny, po známosti, přes maily, církev, a především airbnb, ale nedařilo se nám najít nic volného na 3m a zároveň v dostupné ceně a vzdálenosti od Dominikovy práce. Kvůli holkám jsme navíc potřebovali vybavenou kuchyň a ideálně víc než jednu místnost, aby měly klid na spaní, když my budeme ještě vzhůru. Tyto faktory nám v podstatě zúžily hledání na minimum. A protože největší problém byla cena, obeslala jsem všechny (ano, úplně všechny!) ubytovatele na airbnb, kteří ostatní faktory splňovali. 😅

První problém byly děti - bohužel mi víc než polovina zpráv přišla s odmítnutím, že si majitelé nepřejí rodiny s dětmi. Bylo mi to líto, protože jsem si vědoma, jaké holky jsou, a beru na sebe všechna rizika a zodpovědnost za případné škody, tak nevidím problém, ale nedalo se nic dělat.
Dalším důvodem k odmítnutí byla délka pobytu. Na tři měsíce je to prý dlouho a nevyplatilo by se jim to. To moc nechápu, když jim naopak ušetřím praní a úklid prostor na 3m, tak je to přece pro ně výhodné, ne? Co už..
Do poslední skupiny, těch, kteří odpověděli kladně, patřili pouze tři inzerující. První paní nám byla ochotná vyjít vstříc, slevit, a vypadalo to nadějně, ale nakonec jsme přece jen usoudili, že bydlet v houseboatu s holkama nebude to pravé ořechové..  😂 Mezi posledními dvěma možnostmi pak rozhodla cena. Jedno bydlení bylo sice v centru Weespu, odkud by to měl Dominik o 5km kratší do práce, ale bylo o víc než 75% dražší..
Tamtadadá a bydlení bylo na světě!! Jeho jedinou nevýhodou byla vzdálenost. Dominik musí denně jezdit 14km (krát dvě..), což je podle mě dost, ale jemu to prý nevadí. 😋
Prozatím tento apartmán přímo na airbnb nenajdete, protože jsme teprve druzí nájemníci, a majitelé ho ještě nemají nafocený. Každopádně se jedná o velký dům, který je rozdělen na 4 apartmány, se samostatnými vchody. Z každé strany domu je jeden vchod a apartmán, krom toho je tu dokola velký plac, který funguje přes sezónu jako kemp. Velkou výhodou je, že majitelé mají svoje webové stránky, takže pokud chcete ušetřit, není potřeba hledat přes již zmiňovaný server, kde platíte navíc poplatky za zprostředkování (a že nejsou zrovna malé..). 
Každý apartmán je vkusně zařízený, má vlastní koupelnu, plně vybavenou kuchyň, terasu, podkroví, které lze využít jako další prostor ke spaní, internet, televizi, pračku, myčku, vše potřebné pro úklid, a mimo to je tu ve stodole možnost parkovat kola, kočárky, motorky apod. 
Majitelé jsou moc milí, komunikují s námi, snaží se vycházet vstříc (a ani čas našeho příjezdu ve 4h ráno nebyl problém 👍). Máme tu dostatek soukromí, a to oceňuju.
Konkrétně náš byt má malou ložnici, kde spíme všichni čtyři, samostatnou místnost s pračkou, koupelnu, kuchyň spojenou s jídelnou a obývákem, a patro, kde spí návštěvy. Na hraní je tu místa víc, než u nás doma v Olomouci, takže holky jsou spokojené. 😊
Bydlení se nachází v klidné části u vody, kde je jen jedna ulice domů, což je výhodou i nevýhodou zároveň. Je tu opravdu soukromí, ale do nejbližšího obchodu je to cca 4km. Autobusová zastávka je asi 300m od domu, ale vlak jezdí z Weespu, a to je od nás zhruba 5km. Ve Weespu seženete naprosto všechno, co člověk potřebuje.
Má to samozřejmě i pár drobných nedostatků, ale to spíš z praktického hlediska. Například do ložnice a koupelny se jde přes chodbu, kterou vcházíte do domu, což je pro mě dost nepochopitelné a snažím se proto zouvat hned za dveřma, aby celá chodba nebyla špinavá a neroznášelo se to až do ložnice.. Je tu sprchový kout, což pro nás s holkama moc není.. 😅 Parkety a dřevěný stůl jsou FAKT dost nepraktické na úklid, obzvlášť s dětma! Hodily by se sem i záclony, ale to v holandsku nefrčí, takže buď vám lidi čučí do oken (a ať mi nikdo netvrdí, že nečučí, když mi každý den někdo stojí před oknem a mává!) nebo máte zbytečně zatemněno, když je venku světlo.
Vybavení kuchyně je dostačující, ale ne pro mě - doma vařím na 2 dny, a tady je jen jeden 3l hrnec, zbytek jsou menší, takže nemám šanci udělat hlavní jídlo i polévku na tak dlouho, navíc je tu mikrovlnka a trouba v jednom, a jsou prostě chvíle, kdy potřebuju použít oboje zároveň.. 😅 No prostě když vaříte pro 4 hladové krky obědy, teplé večeře, pečete ke snídani buchty a děláte si doma i pečivo, bude to náročné sladit s vybavením.
Dohromady jsou to ale jenom drobnosti, které by se daly řešit, kdybychom tu byly dýl, ale kvůli těm pár týdnům to smysl nemá.
Pokud by vás ubytování zaujalo a chtěli byste se sem taky podívat (cenově je to opravdu asi to nejlepší, co se poblíž Amsterdamu nachází, abyste měli dostatek soukromí a veškeré vybavení domácnosti), přikládám odkaz na webové stránky, kde najdete všechny čtyři apartmány, včetně toho našeho.
Pokud budete mít ještě nějaké dotazy, klidně pište do zpráv nebo komentáře. Hezký víkend přeji 😉


↠↠↠↠↠↠  www.vechtenweide.nl/en/  ↞↞↞↞↞↞

2 komentáře:

 1. Domeček vypadá nádherně, kouká z něj novota a čisto! :) Také jsme využili Airbnb a narazili na věřící skvělé lidi, což jsme zprvu ani netušili. Ani ty vzdálenosti jsou krásně evropské!, tady v USA je to co popisuješ blízko, daleko je opravdu daleko, hodinka běžně, bez auta se projdeš tak akorát přes svůj pozemek, na žití si to tady nedokážu představit :D Opatrujte se! :) Baru +

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dokonce věřící! Pěkně :) no pošli víc fotek, vypadalo to nádherně, uložím si asi odkaz, kdybychom někdy taky vyrazili do USA.. :) to airbnb je fakt supr, my jsme s ním hledali ubytování o svatební cestě každý den jinde, podle toho kde jsme zrovna zastavili :)
   no a jak daleko to máte třeba do nějakého obchodu? Ono je to fakt asi natolik odlišné, že si to neumíme představit :-D i ta jejich strava.. pociťuješ to nějak, nebo ani ne? Zdravíme celou rodinu!

   Vymazat

Děkuju, že jste si našli čas a chcete okomentovat můj příspěvek.