pondělí 16. dubna 2018

Velikonoce v Holandsku část 2.

Bílou Sobotu jsme vybrali jako ideální pro návštěvu skanzenu Zaanse Schans. Na jedno místo navezené mlýny, které už přestaly sloužit svému účelu, tu ožily v podobě turistické atrakce.

Celkem šest mlýnů, do kterých se můžete podívat, něco si nakoupit, případně ochutnat. Druhou část skanzenu pak tvoří malebné domky z 18. a 19.století, které teď slouží jako řemeslnické dílny, stodoly, pekařské muzeum nebo sýrárna. Celé místo je dostupné i s kočárkem, odrážedlem a na kolách, ale jsou tu takové davy lidí, že se vám pojede těžko. 😅 O něco lepší je to přes týden, ale i tak musíte počítat s tím, že je to nejnavštěvovanější atrakce Holandska.Kdyby tu nebylo takové množství turistů, bylo by to krásné místo! 😏 Líbilo se mi pak i v samotném Zaandijku, městečku na druhé straně řeky, naproti skanzenu. Navíc se tu dá zadarmo parkovat, takže ušetříte 8e a spoustu nervů řidičovi.Po výletě jsme jeli do kostela na Vigilii. Měla jsem velký strach, jak to holky zvládnou, přece jen byly už tak dost utahané po celém dni, Majdi přes den neusnula vůbec a Inůfka spala možná hodinku. Nakonec jsme ale zůstali až do konce.

foto Dominik Novák / Člověk a víra

foto Dominik Novák / Člověk a víra

Četla se všechna čtení, ale mše byla poměrně svižná, možná i proto, že žalmy byly jen čtené. Nejzajímavějším momentem bylo rozhodně kropení, které proběhlo velmi důkladně. Velmi! Řeknu to asi tak, že hlavu jsem si ten den umývat už nemusela. 😆

foto Dominik Novák / Člověk a víra

Neděli jsme původně chtěli strávit v Haagu, a jít tam i na mši, ale po Vigilii jsme to prostě neměli šanci stihnout. Už tak běžně vstáváme pozdě, natož když jdeme i spát pozdě! Takže jsme vyrazili až na polední mši zase do Amsterdamu, a na výlet jeli jenom do nedalekého Utrechtu.
Velikonoční neděle je v Holandsku velkým svátkem, obchody jsou zavřené, většina restaurací taky, a tak jsme byli mile překvapeni tím klidem, který v Utrechtu byl. Už jsem tu jednou s holkama byla, ale jen na okraji centra, když jsme byly v Nijntje muzeu. 😇


Rozhodně se toto město řadí spolu s Haarlemem k těm, která mají duši a je až skoro nutností navštívit je. Myslela jsem, že jsme při minulé návštěvě hlavní část města viděly, ale těžce jsem se spletla, a jsem opravdu ráda, že jsem se sem dostala znovu! Jedno wow střídalo druhé, třetí i čtvrté... !
Velkolepé kostely, klášterní zahrady, kamenné uličky s překrásnými historickými domky lemující kanál Oudegracht. Navíc ticho, minimum lidí a aut. Byl to krásný den! 😊


Dominik pak doma pletl pomlázku, já jsem chystala vajíčka a výzdobu a užívali jsme si čas s Káťou.
Káťa už v pondělí odjela domů a přijeli k nám další milí hosté. Plánovala jsem to až do dalšího článku, jenže jsme s nimi stihli podniknout jenom jeden odpolední výlet, než Majdi onemocněla, a tak to přidám ještě sem. 😉 Přijeli k nám Liduška s Peťou, které jsme v pondělí vytáhli do Monnickendamu, přístavního městečka poblíž Amsterdamu. Majdi provětrala svůj nový pandí deštník a Inůfka si doma užívala s tatínkem volno.Navečer jsme se stihli ještě projet s Dominikem na kolách, holky si užily tetičku a my klid v přírodě. 😇Je to už pár týdnů, ale jak jste prožili Velikonoční dobu vy? Máte nějaké zvyky, které dodržujete? Budu moc ráda, pokud se o to se mnou podělíte a do dalšího roku tak budu mít inspiraci. 
Krásný den přeje Anička

2 komentáře:

  1. Krásní jste všichni a jsem ráda, že jste se měli hezky. Snad už je Magdi zdravá teda=S už se na vás moc těším! :) I.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Už naštěstí jo, už to měla i Inůfka, a jsme zase na na cestách :) taky se moc těšíme!!! :)

      Vymazat

Děkuju, že jste si našli čas a chcete okomentovat můj příspěvek.