středa 26. září 2018

Letní cesta přes... Slovinsko! část 1.

Slovinsko nás s Dominikem poprvé oslovilo až díky fotkám naší kamarádky, která tam byla půl roku na Erasmu (díky Liduško!) 😇Když jsme sem před dvěma lety chtěli jet i s malou Magdalenkou, nenašli jsme žádné ubytování, které by tehdy odpovídalo našim požadavkům a ceně. A tak jsme se letos rozhodli vykašlat na ubytování a vzít to se stanem. 😅 Dobře jsme udělali, protože jsme projeli většinu Triglavského národního parku během 10dnů a viděli tak všechno, co jsme si pro začátek naplánovali. První část našeho putování si můžete přečíst níž, druhou část najdete v dalším článku.

Kanin


Kranjska Gora byla naší první zastávkou, a nakonec jsme tu strávili hned dvě noci. Během prvního dne mělo hodně pršet, takže původní plán zněl - aquapark ve Villachu - nakonec se po poledni udělalo hezky, a tak jsme zavčasu změnili směr a zajeli nejdřív do přírodní rezervace Zelenci, která je poblíž Kranjske Gory. Od parkoviště vás dovede chodník až k zelenému ledovcovému jezírku, ve kterém můžete pozorovat hejna pstruhů. Na hladině jezera lze vidět pohyb malých vulkánů, které na dně pracují. Je tu také rozhledna, ze které je na celé místo krásný pohled!

Zelenci
Zelenci

Zelenci

Pak jsme si naplánovali malý okružní výlet k jednomu nedalekému vodopádu, ale po cestě jsme zjistili, že vodopád se zřejmě konat nebude, protože bylo příliš sucho... Takže opět změna a prošli jsme se údolím, nesoucím název Planina v Klinu - je tu malá kaplička a krásný pohled na okolní hory! Inůfce se tu líbilo tak moc, až... jsme ji museli umýt v nedaleké říčce... ale tuto situaci zná asi každý rodič. 😅

řeka Pišnica
Planina v Klinu

No a závěrem dne jsme zastavili u jezera Jasna, poblíž Kranjske Gory. Sem doporučuju rozhodně zajet na delší čas - my tu strávili zbytek dne až do setmění - krásné výhledy, voda sice ledová, ale stejně jsme se malinko osvěžili. 😇 Povečeřeli jsme tu, vyfotili se, pokochali jsme se výhledy, zaskákali si po kamenech a bylo to moc krásné zakončení dne! Je tu prý snad bosochodecký chodníček, ale ten jsme nenašli.

Jasna

Jasna
Jasna

Jasna

Až začínalo poprchat, sbalili jsme holky a vydali se zpátky do kempu. Tam na nás čekala u stanu pěkná potopa, ale naštěstí byl Dominik dost pohotový a udělal korýtko vedle stanu, aby voda odtékala dál a nedržela se nám pod stanem. Byla jsem hodně překvapená, že ve stanu je úplné sucho a naše věci to přečkaly bez úhony.. Holky nám v autě rovnou usnuly, takže jsme je jen přesunuly později do stanu a my si pak sedli do kufru auta a pozorovali noční kemp. Romantika přece! 😉

Tyto dvě noci jsme bydleli v kempu Natura Eco camp - jedná se o malý kemp uprostřed lesů, kde si můžete pronajmout velký safari stan, hamaku, nebo takovou "kukaň" na stromě. Případně samozřejmě přijet se svým vybavením. Pozitivum tohoto kempu je bezpochyby vybavená kuchyň, kterou ocení především rodiny a ti, kdo cestují nalehko, bez svého vařiče. Je tu taky velké ohniště, které můžete využívat a posezení pod párty stanem, což je super, když venku prší a vy chcete posnídat jinde, než ve stanu, nebo v autě.


Velkou nevýhodu ale spatřuji v tom, že jsou tady jen 3 záchody a 3 sprchy, tudíž v podvečer a ráno velké fronty. Další nevýhoda je, že tu není elektrika - ale můžete si na recepci dát nabíjet mobil / powerbanku, ovšem kdyby si to pak někdo vzal, nemáte velkou šanci si to už najít. Kemp to byl hezký, ale nebýt té kuchyně, tak z mého pohledu průměrný.

Každopádně další den jsme se přesunuli autem po tzv. Ruské cestě až do kempu Klin u Soči. Tady jsme strávili nakonec 3 noci a mně se tu líbilo mnohem víc.
Zastavím se ale chvilku u této Ruské cesty - jedná se o silnic, spojující Kranjskou Goru a město Bovec. Přejedete přes 50 očíslovaných serpentýn, ze kterých snad u každé začíná nějaký chodníček a turistická trasa. Vrcholem této cesty je průsmyk Vršič, který je úplně nejvyšším silničním sedlem v celém Slovinsku. Věřím tomu, že jen na této 30km trase by šlo strávit celou dovolenou, a bylo by pořád co k vidění, takže se sem rozhodně ještě vydáme!

řeka Soča

řeka Soča
Něco málo ke kempu - ten je plně vybavený, my jsme si tu oprali všechno prádlo (za 5euro), je tu i sušička, nové záchody a sprchy, všechno uklizené, takže se tu člověk cítí opravdu příjemně! Kemp se nachází přímo u řeky Soči (která sama o sobě je nádherná a stojí za to si projít trasu, která při ní vede!), poblíž známých Velkých Koryt, prostě naprosto dokonalé místo, odkud se vám ani nechce odjíždět! 😍

Velká Koryta

kemp Klin

Pro další den jsme měli vymyšlenou cestu lanovkou z městečka Bovec na vrchol Kanin. Přátelé - tohle byl teda zážitek. Lanovkou jedete cca 40min, takže máte spoustu času na focení, a kochání se tou okolní nádherou! Navíc je nahoře mnohem chladněji, takže doporučuji vydat se sem, až se nebudete chtít potit. A jako bonus můžete doufat, že lanovka nouzově zastaví, jako nám, a vy se k tomu všemu parádně pohoupete s celou kabinkou! A když se to stane hned 2x po sobě a vy nevíte, kde máte žaludek, kde hledat vzduch, jak se dovolat pomoci a dostat se z té pitomé kabinky co nejrychleji pryč.. rozdýchávala jsem to pomalu jako u porodu, protože kolotoče a podobné zážitky nesnáším! Ale je na co vzpomínat no... 😂

lanovka na Kanin

Ale nahoře je to nádhera! Nejen kvůli tomu příjemnému chladu, ale prostě se vám až tají dech nad tou nádherou, kterou máte najednou nadosah... Původní plán byl vylézt s holkama k místu, které se jmenuje Prestreljeniško okno - jedná se o takové okno ve skále, určitě ho z fotek znáte, ale my jsme bohužel zjistili, že to s holkama nepůjde - ke konci se jde náročným terénem a bylo by potřeba i vybavení, jsou tu provazy a bez jištění, navíc s holkama na rukách, by to bylo nebezpečné.

Kanin

Udělali jsme si teda procházku přes horské sedlo, i to byla docela bojovka! S dětma tudy teda nikdo nechodil, co jsme měli možnost vidět. Ale zvládli jsme to a Majdi se to moc líbilo! Došli jsme ke stanici lanovky Prevala, kde asi 3min po našem příchodu jeli poslední jízdu - což jsme samozřejmě netušili..  ještě že nás má tam nahoře někdo MOC rád, protože nestihnout tuto lanovku, pravděpodobně bychom se nestihli dostat zavčas zpátky na Kanin, odkud odjížděla poslední lanovka v 18h, a to nevím, kde bychom nocovali. 😅

Kanin

Kanin

Jednodenní výlet jsme si udělali na základě doporučení přes Log pod Mangartom na italskou stranu k jezeru Lago del Predil. To ovšem nebyl moc dobrý plán, protože jak bylo sucho, jezero bylo hodně špinavé a ani jsme do něj nakonec nevlezli. Hodinku jsme si tu odpočinuli, zaplatili úplně zbytečně pár euro za vstup (přitom o kus dál se k vodě dalo jít zadarmo!) a jeli zpátky do Slovinska. V podvečer jsme se vydali k vodopádu Lepenjica, který byl kousek od našeho kempu, a kde jsme se v šíleně ledové vodě i okoupali (z hecu 😅). Nechtěně bohužel i naše panda, takže ji pak čekala ještě noční koupel od Dominika, aby s náma vůbec mohla dál. 😂

Lepenjica

Hodně jsme přemýšleli, jak se dostat od Soči k Bohinjskemu jezeru. Když se podíváte na mapy, je to od sebe vzdušnou čarou kousek, ale autem musíte buď přes Kranjskou Goru (vrchem), nebo přes Tolmin (spodem). Vrchní cestu už jsme částečně znali, tak jsme to riskli spodem, a ještě že tak - i ta cesta autem se stala krásnou, zajímavou a byť jsme chytli přeháňku, jsem ráda, že jsme jeli tudy - ty výhledy...!

Druhou část naší dovolené u Bohinjského a Bledského jezera už musím dát do dalšího článku, jinak to nikdo nebude ani číst, jak je to dlouhé. 😅 Ale slibuju, že další článek už bude mnohem kratší!!
SLIBUJU! 😇


2 komentáře:

  1. Toto je velice lákavé. Já čtu a ve druhém okně mám mapu a cestuju. Jen tu dlouhou lanovku nemůžu najít.Těším se na pokračování. Marie

    OdpovědětVymazat
  2. Marie to je fakt chytré! :-) lanovka na kanin vede kousek za městem Bovec - když zadáš do map “kanin”,určitě to vrchol najde :) na mapách na západ od Bovce! Krasný prodloužený víkend přeju!

    OdpovědětVymazat

Děkuju, že jste si našli čas a chcete okomentovat můj příspěvek.