pondělí 16. listopadu 2020

Advent s dětmi

Krásný den vám všem, kteří jste zavítali na tuto stránku. Dlouho nevyšel žádný článek z našich cest, a není to proto, že bychom byli jen doma, ale spíš se toho sešlo hodně v jeden čas. A protože momentálně bych měla psát diplomku, tak je přece ideální napsat zase něco na blog, ne? Vždyť to známe všichni.. 😊

Blíží se advent a jako rodina tento čas využíváme na maximum. Dárky už neřeším, každoročně plním své předsevzetí nakoupit vše právě do začátku adventu. Díky tomu můžu pak celý adventní čas prožívat s holkama, vymýšlet aktivity a připravit se s celou rodinou na Vánoce. 

Pro někoho není advent nijak významná doba a řeší až samotné Vánoce, já se ale ráda na ten největší den připravuju adventem. Pokusila jsem se tedy sepsat několik nápadů na to, jak prožívat s dětmi adventní dobu. Jedná se o různé adventní kalendáře, které si můžete buďto sami vyrobit, nebo přímo objednat, nebo se jen inspirovat a smíchat dohromady víc typů. 😇 

A kdo dočte článek až do konce, může se zapojit do SOUTĚŽE a některý z nich získat ještě pro letošní advent! 😊 PRO VŠECHNY je pak v článku odkaz na adventní pracovní listy ke stažení, tak snad vám to udělá aspoň trošku radost.


Znám rodiny, kde v adventu děti dostávají každý den v rámci adventního kalendáře nějakou maličkost, nebo něco dobrého k snědku. Některé jsou opravdu promyšlené do detailu, lze využít opravdu drobností, třeba sponky do vlasů, tetovačky, jednotlivé dílky lega, sladkosti apod. Tady zmíním spíš zážitkové / prožitkové adventní kalendáře, které si můžete doupravit podle vlastní libosti, využít třeba k vyprávění, nebo dalšímu tvoření 😉 1. Betlém jako stavebniceTento Betlém jsme si od paní Martiny koupili asi před třemi roky a každoročně jej v adventu "skládáme" - součástí je jedna podložka, chlév, hvězda, stromky, ovce a oslík s kravičkou, několik postaviček, tři králové s dary a svatá rodina Josef, Marie a Ježíšek v jesličkách. Každý den od 1.12. holky najdou na vchodových dveřích v pytlíku jednu součást Betlémku (hned 1.12. je to podložka a dál pak ostatní dílky) a takto jej postupně skládají až do 24., kdy najdou Ježíška. 

My jsme z něj stále nadšení - lze si jej vymalovat, postavičky můžete neustále přesouvat a celá skládačka není nijak veliká, takže působí pak jako krásná dekorace.


Tady ale upozorním, že paní Martina už pro letos objednávky nepřijímá, adventní kalendář je vyprodaný - ale za mě se vyplatí počkat a koupit jej klidně začátkem příštího roku na další advent, lze jej používat pořád dokola, navíc tím podpoříte šikovné české ručičky. 😇
2. PuzzleTato a jiná adventní puzzle se od obyčejných puzzlí liší motivem a tím, že obsahují přesně 24 dílků, aby dítko mohlo každý den v adventu dostat jeden dílek. Výsledkem je obrázek poskládaný přesně na Štědrý den 😇 Líbí se mi ta myšlenka, že dítko skládá celý "obraz" po dobu adventu a nakonec mu tak zůstane jedna krásná skládačka puzzle, kterou může využívat i nadále během roku. 

Tyto konkrétní puzzle jsem zvolila především proto, že se mi líbí, že jsou české výroby a ilustrovala je Lucie Fričová, ale najdete určitě různé další. Na webu proprcky.cz jich je hned několik.
3. Sada adventních knížek


Kalendář ve formě knížek mi doporučovalo hned několik známých. Knížky, které obsahuje, jsou opravdu malinké, najdete tam vánoční povídání, ale i básničky nebo koledy. Kalendář z leporel tak můžete využívat víc let po sobě, což je podle mě velká výhoda, na druhou stranu není taky nejlevnější (cca 550 - 650 Kč).
4. Domečky

Skládačka domečků české rodinné značky Janova pec obsahuje papírové krabičky, které můžete naplnit buďto směsí přímo od výrobce, který nabízí sáčky musli, kaše, lyofylizovaného ovoce, ořechů a čokolád, nebo si je můžete koupit samostatně a naplnit čím chcete (případně ničím neplnit a vesničku využít k Betlému apod.) 😊 Vesnička obsahuje 24 komponentů, takže můžete každý den skládat jeden z nich, popřípadě je mít rovnou poskládané a naplněné a pak s dětmi jen otvírat. 
Tak či tak se mi vesnička hrozně líbí a chtěla jsem na ni alespoň upozornit.
5. Adventní pracovní listy - ZDARMA KE STAŽENÍ


Sada adventních pracovních listů od Lucie Cmarové a Venduly Hegerové obsahuje 24 listů formátu A4, každý list zaměřený na jednu postavu nebo předmět, který se pojí s adventem nebo vánoční dobou. Listy seznamují děti s adventními a vánočními zvyky, jejich původem a významnými postavami. Můžete je využít jako námět pro diskuzi nebo hru a v neposlední řadě tam děti najdou tematické tvořivé úkoly. Naše holky je bohužel objevily dřív, a část už mají vyplněno 😂

Listy jsou zdarma ke stažení dostupné ZDE - díky tvorimeprodeti.cz že mi umožnili s vámi tyto listy sdílet, věřím, že vás to potěší a využijete je 😊6. Kreativní adventní kalendář - SOUTĚŽ


Tento omalovánkový adventní kalendář mě zaujal hned na první dobrou - naše holky totiž absolutně milují omalovánky. Najdete zde 24 postaviček, zvířátek a dalších obrázků k dotvoření podle libosti. Na každý den je připravena jedna omalovánka, kterou si dítko vybarví, vystřihne a dál ji můžete využít jako magnetku, zapichovátko do květináče, výzdobu dveří, na okno, jako loutku nebo jako skládanku Betlému a spoustu dalších. Inspiraci na vyrábění lze najít TADY

Navíc se jedná opět o český výrobek od výtvarnice Jany Andréskové, a já ráda podporuju české projekty 😇

Kukando.cz mi tento kreativní adventní kalendář poslalo a nyní si o něj můžete zasoutěžit! Podrobnosti se dozvíte na konci článku. 
7. Zážitkový adventní kalendář - SOUTĚŽ


Pro letošní rok jsem nám vybrala zážitkový adventní kalendář z eshopu Ateliér v lese s ilustracemi Jany Turecké. Sada obsahuje kartičky se zážitky, obrázky a básničkami. Už teď se moc těším, až si ho s holkama prohlédneme a začneme postupně aktivity plnit 😊

Jak to reálně funguje? Najdete si doma místo, kde mezi dva body připevníte šňůru a 24 kolíčků. Každý den si vyberete, jakou činnost zrovna s dětmi chcete podniknout a danou kartičku vložíte do obálky a dáte právě na tuto šňůru. Děti si ráno obálku otevřou a zjistí, jaký zážitek je ten den čeká. Součástí celé sady je i plán, ať si můžete aktivity dopředu rozvrhnout a naplánovat, na výběr máte celkem 36 aktivit. Na konci dne na šňůře necháte už jen samotnou kartičku, nebo ji  můžete vyměnit za dětmi vyrobený obrázek z toho dne. 

Já jsem unešená jednak z celkového designu karet, které jsou naprosto nádherně zpracované a ilustrované, jednak z toho, že skoro všechny aktivity běžně děláme. Nic "cizokrajného", prostě takové naše typické české vánoční zvyklosti. 😇

V rámci aktivit můžete například péct s dětmi vánočku 😇


Kartičky můžete koupit rovnou vytištěné, přijdou vám poštou, nebo si je můžete koupit v pdf formátu, přijdou vám na email, vytisknete si je a dotvoříte doma. Právě tato druhá varianta je také předmětem naší soutěže!! 

Domluvila jsem s majitelkou eshopu, paní Mertovou, že někomu z vás zašle zážitkový adventní kalendář v pdf 😊


SOUTĚŽ:

Soutěžíme tedy o dva zmiňované adventní kalendáře - KREATIVNÍ od kukando.cz a ZÁŽITKOVÝ od ateliervlese.cz.

Co pro to musíte udělat? 

1) Napište do komentáře k tomuto článku jednu aktivitu, kterou jako rodina v adventu / během vánoc podnikáte (pokud nic takového nemáte, můžete napsat nějaký zvyk z dětství, na který si vzpomínáte, který jste jako rodina měli).

2) napište tam také, o který z adventních kalendářů soutěžíte - můžete soutěžit klidně o oba, v tom případě napište komentáře dva! 

3) uveďte váš email, abych vás mohla případně kontaktovat 😇 


SOUTĚŽ KONČÍ V NEDĚLI 22.11.2020 ve 20:00 - naše holky pak vylosují výherce a ještě v neděli se s nimi spojím emailem, abychom domluvili poslání/předání a kalendáře vám stihly dorazit v týdnu před začátkem adventu. 😉


Díky za přečtení, doufám, že se máte aspoň v rámci možností krásně a budu se moc těšit na vaše komentáře 😊


24 komentářů:

 1. Aničko, děkuji za článek. Určitě s dětmi nějak tip během adventu využijeme. Na letošní advent mám doma připravenou knížku Jak si Pan Bůh postavil Betlém od Enrique Monasterio, vydalo Karmelitánské nakladatelství. Knížku ilustrovala Andrea Tachezy. Tip na ni jsem našla na jednom blogu, jeho autorka píše, že v knížce pro sebe něco najdou jak mále děti tak dospěláci. Něco na způsob malého prince.
  My soutezime o ten druhy kalendář.
  Maruška

  OdpovědětVymazat
 2. Moc zdravím a děkuji za krásný článek plný inspirace ❤️. Líbí se mi dělat věci" jinak". S dětmi už několik let máme adventní měšce - vždy je tam maličkost pro oba ( autíčko,gumičky do vlásků, skleněné sněžné koule, apod.) a také Adventní příběhy ( Adventní putování od Barbory Bečvářove a Kateřiny Papove + Adventní dopisy od Pisu si od autorky Jitky Fikrove). Jinak jsem moc ráda, že i Ty jsi člověk, který má dárky vyřešeny v předstihu - když to někomu řeknu,jsem za blázna ��. Já mám termín do půlky listopadu a daří se mi dodržet. Pak je opravdu čas na to důležité. Na společné pečení, výrobu ozdůbek, procházky do přírody ❤️. Už několikátým rokem se také zapojujeme do projektu Krabice od bot, určitě znáš. Děti vychováváme v myšlence že " pomáhat je normální". A vždy mě dojme,s jakou radostí plní krabice jiným dětem ❤️. Tradičně taky chodíme na vánoční trhy u nás ve Zlíně a každoročně jezdíme i do Olomouce ��( oba jsme tu s manželem studovali a je to naše srdcovka - no a děti milují tamní historizující kolotoč ��). Moc Tebe Tvoji rodinu zdravíme a přejeme Vám krásný a klidný advent ��❤️. Zdraví Anna, Martin, Magdalenka a Matěj Ingrovi.
  P.S -pokud se na nás usměje štěstí, líbil by se nám zážitkový kalendář, vypadá fantasticky. Můj mejl je ingrovaanna@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Aničko a celá rodinko.. 👋
  Naše nejoblíbenější chvilka každý den v adventu je večer, kdy se celý dům zhasne, rozsvítí se jen svíčky na věnci a zpíváme Ejhle Hospodin přijde a další adventní písničky z Hosany.
  Soutěžíme o první omalovánkový adventní kalendář 😇
  A moc zdravíme z jižních Čech!
  Maruška Venkrbcová

  OdpovědětVymazat
 4. Máme takovou tradici, že každý adventní den přidáváme jednu figurku z Ladova Betlému a Ježíšek se objeví až 24.12. ráno. Bývá vtipné vidět, jak začátkem prosince přibývají figurky opravdu pravidelně, a jak čas postupuje, dostáváme se do skluzu a přicházejí po skupinách. ��

  Potěšil by nás kreativní adventní kalendář. �� Můj mail je Marie.pilarova@post.cz.

  OdpovědětVymazat
 5. Petra Cíchová
  Ahoj Aničko, moc díky za článek a za pracovní listy, které určitě využijeme. My s dětmi v adventu aspoň jednou zajedeme do lesa ke krmelci a necháme tam zvířátkům nějaké dobroty. Nebo další aktivita: vytáhnu všechny knížky, kde se píše o příchodu Krista a postupně čtěte. Např. z Bible vypraví o Ježíši nebo z Vánoční knížky.
  Ráda bych soutěžila o kreativní kalendář, Johy miluje omalovánky. Loni jsme udělali něco podobného a pak měli dva betlémy.
  Krásné dny!
  cichova.petra@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. Rada bych vyhrala pro dcerku kreativni kalendar🙂. Zvyky jeste nemame zazite, ale libi se mi, ze zdobime vsichni stromecek na zacatku prosince, abychom si ho uzili🎄🙂zuzkabunatova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Krasny clanek a super tipy, diky. My s holkama radi vytvarime ozdoby, chystame pfka, chodime do kostelu atd. Nejvetsi uspech s nas mel kalendar se zazehlovacimi koralky.
  sunshine29@seznam, libi se mi oba

  OdpovědětVymazat
 8. Díky za zajímavé tipy. Ráda bych soutěžila o zážitkový kalendář.
  S dětmi během adventu vytváříme vánoční výzdobu, krajime jablíčka, pouštíme lodičky z orechovych skorapek, ale nejoblíbenější je asi pečení a zdobení perníčků.
  Lucie.gruchalova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 9. Každý den dávám do pytlíčku avdentníhokalendáře malé úkoly. Začínáme rozsvícením světýlkem a zdobením oken, pak tvoříme věnce na dveře i stůl, uklízíme, pečeme cukroví. Na Štědrý den končíme velkou bojovkou za pokladem. Soutěžím o zážitkový kalendář.
  z.jinova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Chtěla bych soutěžit o kreativní kalendář. Advent je doba zázraků. Hledáme a tvoříme anděly, kde se dá. Každý den aspoň jednoho. Největší úspěch má vždycky jejich kreslení křídou na chodník.
  rebe@rivil.com

  OdpovědětVymazat
 11. Díky moc za krásné tipy na adventní kalendáře a aktivity! Ráda bych soutěžila o oba kalendáře, takže nejdřív komentář pro kreativní kalendář ;-).
  Každý rok společně pečeme perníčky ze žitné mouky. Dětem neuvěřitelně chutnají, takže nám jich od rukou každý advent odpadne mnoho plechů - děti rády vykrajujou, já moc ráda zdobím. V klidu a pohodě nazdobím ty perníčky, které mi do té doby nestihnou sníst :-).
  Můj e-mail hromadova.olga@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 12. A ještě komentář pro druhý adventní kalendář.
  Taky s dětmi každoročně chodíme na Štědrý den na procházku po vesnici, pobudeme u nazdobeného stromečku u školy, pokocháme se. A samozřejmě děti mají adventní kalendáře, pečeme vánočku, cukroví, krájíme jablíčko, prostě vše, co k českým Vánocům patří.
  hromadova.olga@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 13. My toho podnikáme dost. Adventní kalendář máme pytlikový s domácími perníčky a různými aktivitami (od tvorby přání, po různá grafomotorická cvičení až po např koncert atd - letos asi nereálné). Co se nám moc osvědčilo, je, že z 23. na 24. prosince zdobime s manželem stromeček a ráno ho děti najdou, že už tu byl Ježíšek jej nachystat na večer. Zároveň je pod stromečkem fotokniha plná fotek a zážitků z celého uplynulého roku, kterou si pak na Štedrý den dopoledne prohlizime. Kdyby byla až večer s ostatními dárky, možná by zapadla, ale takto to má velké kouzlo, děti komentují fotky a sdílejí zážitky a vzpomínky z celého roku. Ráda bych soutěžila o oba kalendáře, takže tento komentář je třeba na ten KREATIVNÍ. Lucie.zverinova21@gmail.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Luci, vyhrála jsi kreativní adventní kalendář - gratuluju a píšu mail :)

   Vymazat
 14. Další tradice, kterou o adventu podnikáme, je průvod betlemského světla v našem městě. Vždy rodina/manželský pár v očekávání narození potomka nese Betlémské světlo celým městem jakožto Josef s Marií (včetně převleku), za ním jsou děti jako andelíčci s lucerničkami a dechová kapela, která hraje koledy. Ta rodina v očekávání potom předává v cíli průvodu v kostele na náměstí Betlémské světlo jinému manželskému páru, jimž se nedávno miminko narodilo a ti potom představují svatou rodinu, lidé se jim jdou poklonit a pozdravit je. Takto jsme už byli v obou rolích (2014 jako svatá rodina se synem a 2017 jako svatá rodina v očekávání) a naše děti jsou pravidelně ti anděličci.
  Tímto komentářem soutěžím i o druhý kalendář ZÁŽITKOVÝ. Díky za soutěž! Lucie.zverinova21@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj Aničko :-) super nápady. Maťo je ještě malý, tak čím dřív začneme, tím lépe ;-). Naše rodina to nikdy nějak neřešila. Ale vždy jsme spolu aspoň pekli perníčky a ráno na Štědrý den zdobili stromeček. Chtěla bych soutěžit o kreativní kalendář :-). Díky Lenča

  OdpovědětVymazat
 16. Mája Kováříková18. listopadu 2020 13:00

  Parádní nápady a inspirace, díky Aničko :) U nás rádi zapalujeme svíčky na adventním věnci a zpíváme. Pak taky nesmí chybět pečení perníčků s poslechem Rybovky. A líbil by se nám kreativní kalendář.

  OdpovědětVymazat
 17. Ani,díky za super tipy. Mali to ještě loni moc neprožívala,tak jsme toho moc nedělali,kromě pečení,ale letos bych s ní chtěla zkoušet menší hry a úkoly na každý den. Rádi bychom soutěžili o zážitkový kalendář ��
  PetraSokolova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 18. Máme tradíciu spoločné ženské pečenie so švagrovou a svokrou,tento rok sa k nám pridá moja skoro 2 ročná dcérka. Ako rodina robíme ešte spoločné fotenie a zdobenie stromčeka. Súťažím o zážitkový adventný kalendár.
  jindrova.deni@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 19. Aničko, já jsem tvůj blog znovuobjevila a mám z něj radost jako poprvé - ty nápady, zážitky i fotky jsou výborné! :)
  Zrovna zvažuju, co připravit na advent pro děti, děkuju za inspiraci. Moc se mně líbí zážitkový kalendář, prosím o zařazení do losování (mail hajickova.martina@gmail.com). Ze zvyků se nám v adventu zatím pokaždé daří pečení perníčků a večeře s adventním věncem. A takové moje nevyřčené (a ne vždy splněné) předsevzetí je zajít aspoň jednou na roráty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Marti :) vyhrála jsi zážitkový adventní kalendář, takže Ti moc gratuluju a píšu mail :)

   Vymazat
 20. Ahoj, děkuji za článek i soutěž. Oba kalendáře jsou moc pěkné, asi bych vybrala ten kreativní.
  U nás 30.11. píšeme dopis Ježíškovi a pak ho večer dáváme na balkón. K tomu přidáme i teplý čaj, aby se Ježíšek zahřál, a mandarinku, aby neměl hlad. Ráno pak děti doma najdou dopis od Ježíška a podomácku vyrobený adventní kalendář. Mají v něm různé aktivity a malou drobnost (např. 2 korunky část z Lega aj.). Letos bych chtěla poprvé vyzkoušet líto olova.
  Přeji hezký předvánoční čas ��
  Sasa
  Sasulka@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Aničko děkuji, potěšil mě tvůj článek i proto, že se letos chystáme na tvůj první zmiňovaný Betlém od paní Martiny :-) letos bych ráda prožila s dětmi advent poprvé kreativně, každý den kreativně vytvořit jeden list do kalendáře pro rodiče pod stromeček, prozatím jen dostávali něco drobného do pytlíčku. Ráda vzpomínám na aktivní adventní kalendář s manželem, kdy jsme každý napsali na 12 kartiček různé společné aktivity (návštěva někoho koho jsme dlouho neviděli, procházka v přírodě, desková hra,... různé pozornosti a užitečně příjemné aktivity) zamíchali je a vložili do pytlíků. Ráda bych soutěžila o zážitkový kalendář, skvělý tip! Ten náš manželský mi připomíná ;-) Bára (bobisek.zip@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 22. U nás už potřetí bude vánoční bojovka od Nevyléčitelé optimistky. Už je to taky naše tradice.
  Další tradicí je návštěva divadla Spejbla a Hurvínka. Na Mikuláše a před štědrým dnem.
  Na štědrý den pak nesmí chybět procházka na Kampu, Karlův most a Staromák.
  Letos přidáme novinku a to stejná vánoční pyžama.
  Hezké dny, Iveta, medif@ladymail.com
  Soutěžíme o zážitkový kalendář.

  OdpovědětVymazat

Děkuju, že jste si našli čas a chcete okomentovat můj příspěvek.